کاربرد صفات فاعلی در انگلیسی ( present participle adjective)

صفات وجه وصفي، صفت‌هایی هستند که از شکل مضارع یا ماضی یک فعل (فرقی ندارد که فعل با قاعده باشد یا بی قاعده) ساخته می‌شوند. آنها می‌توانند قبل از اسم یا ضمیر قرار بگیرند و آن را توصیف کنند. در انگلیسی دو دسته صفت وجه وصفي وجود دارد:

1.نوع اول: صفت وجه وصفي حال (فاعلي) که با این فرمول ساخته می‌شوند: فعل + -ing

2.نوع دوم: صفت وجه وصفي ماضي (مفعولي) که با این فرمول ساخته می‌شوند: فعل باقاعده + -ed/-d يا فعل بي‌قاعده + -en/-et/-n/…

استفاده از وجه وصفي حال در انگلیسی

وجه وصفي حال می‌توانند در ساخت سه چيز نقش داشته باشند:

1. استفاده از وجه وصفی در “ساخت صفت“

2. ساخت “اشکال مختلف افعال استمراری” با وجه وصفی

3. “ساخت قيد” به کمک وجه وصفی

1. چگونگي ساخت صفات فاعلي

این‌ها صفت‌هایی هستند که با افزودن ing به فعل اصلی ساخته می‌شوند. آنها درباره شخص، چیز یا موقعیتی که باعث ایجاد احساسی در فرد شده‌است، صحبت می‌کنند.

I was amused.
I was amusing.

من سرگرم كننده بودم.

توجه كنيد كه « I was amused» با «I was amusing» فرق دارد؛

-بدين صورت كه جمله اول به معناي «من سرگرم شدم، شرايطي چيزي يا كسي باعث ايجاد چنين احساسي در من شده‌است» مي‌باشد و

-جمله دوم به معناي اين است كه «من سرگرم كننده بودم، من باعث ايجاد سرگرمي براي بقيه شدم»

جایگاه قرار گیری صفات فاعلی در جمله

1.آنها قبل از اسمی که توصیف می‌کنند قرار می‌گیرند: این یکی از رایج‌ترین جایگاه‌های قرارگیری صفات فاعلی در جمله است؛ قبل از اسم می‌آیند و اطلاعاتی درباره آن می‌دهند.

I can’t do a trading job.

من نمی‌توانم یک کار تجاری انجام بدهم.

2.آنها بعد از افعال ربطی ( مانند to be, become, … ) قرار می‌گیرند.

Your story was very entertaining.

داستان شما بسیار سرگرم‌کننده بود.

3.بعد از اسمی که توصیف می‌کند قرار می‌گیرند: هنگامی که یک صفت فاعلی درست بعد از اسم می‌آید، اغلب بخشی از یک عبارت فعلی است.

Look at the girl dancing on the floor.

به دختری که روی صحنه می‌رقصد نگاه کن.

4. گاهی اوقات صفات فاعلی بعد از مفعول یک فعل قرار می‌گیرند؛ مخصوصا بعد از افعال ادارکی مانند دیدن، تماشا کردن، شنیدن، نظاره کردن و … .

دیدن:

I saw her cheating on you.

من او را درحالی که داشت از روی دست تو تقلب می‌کرد دیدم.

تماشاکردن:

We could only watch him drowning.

ما فقط توانستیم غرق شدن او را تماشا کنیم.

شنیدن:
They heard him screaming.

آنها صدای جیغ زدن‌های او را شنیدند.

نظاره کردن:

We observed them examining.

ما آنها را در حالی که داشتند ازمایش می‌کردند نظاره کردیم.

در مقاله آموزش کامل صفات فاعلی در انگلیسی به طور کامل به مبحث صفات فاعلی و گرامر مربوط به آن ها پرداخته شده است. با مطالعه این مقاله می توانید به کاربرد این صفات، نحوه ساخته شده آن ها و کاربرد آن ها آشنا شوید و آن ها را بیاموزید.

منبع: آموزش کامل صفات فاعلی در انگلیسی + مثال کاربردی - آکادمی زبان تات