تله های زندگی باورهایی هستند که در کودکی در درون ما نهادینه می شوند و بر دوران بزرگسالی تأثیر می گذارند . بنابراین محیطی که کودک در آن رشد می کند تاثیر بسیاری در شخصیت بزرگسالی او خواهد داشت. ما در این مقاله از فرافکر، شما را با مفهوم این تله ها و تاثیرات آنها بر بزرگسالی آشنا می کنیم. سپس به بررسی الگوهایی می پردازیم که شاید شما هم تجربه شان کرده باشید.
آنچه در این مقاله می خوانیم…

۱- آیا هرگز اسم تله های زندگی به گوشتان خورده؟
۲- تله زندگی چیست و چرا نمی توانیم تله ها را رها کنیم؟
۳- مثال هایی از الگوهای تکرارشونده یا تله های زندگی

۱- آیا هرگز اسم تله های زندگی به گوشتان خورده؟
به مثال های زیر دقت کنید:

معمولا در رابطه جذب آدم هایی می شوم که بی مهر و محبتند. این آدم ها مثل یخچال می مانند انگار اصلا روش ابراز محبت را یاد نگرفته اند.
همیشه در زندگی ام خواسته ی دیگران را به خواسته های خودم ترجیح دادم. طوری که انگار آنها بر من اولویت دارند.
همیشه حس بی ارزشی و تنهایی دارم. احساس می کنم از دیگران پایین ترم. هر وقت که به مهمانی یا جایی میروم، احساس میکنم تنها من هستم که چیزی برای عرضه کردن ندارم. به نظرم دیگران از من موفق تر و بهترند.

همیشه منتظر یک اتفاق بد هستم. حتی یک سرماخوردگی ساده طوری مرا می ترساند انگار که یک بیماری لاعلاج گرفته باشم.
یک الگوی تکراری در همه ی رابطه های عاشقانه ام اتفاق میفتد و آن این است که همیشه اول رابطه دوستم دارند و همه چیز خوب است اما پس از مدتی غیبشان میزند و تنهایم میگذراند.
از هر نظر زندگی خوبی دارم. همسرم با محبت است. کار و فرزندان خوبی هم دارم. ولی با این وجود حالم خوب نیست. انگار با تمام این دستاوردها هنوز یک جای کار می لنگد.
این ها الگوهایی هستند که در زندگی بعضی افراد به طور مداوم تکرار می شوند. به این الگوهای تکرارشونده تله های زندگی یا طرحواره ها می گویند.

برای ورود به دوره غیرحضوری تله های روابط عاطفی، کلیک کنید.